Menü seres'18, Eskişehir IV. Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi (SERES'18), Eskişehir
 

Eskişehir Hakkında

Eskişehir, bütün büyük şehirler gibi birçok yüzü barındırmakta ve tarih içinde birbirini izleyen medeniyetlerin zenginleştirdiği mirasına sahip çıkmaktadır. Eski ve yeninin benzersiz armonisinden doğan modern şehir; gizemini, gelişimini, enerjisini ziyaretçisine her adımda her daim hissettirmektedir.

Prestij sahibi kültür sanat etkinlikleri, birbirinden özel müzeleri, başarılı eğitim grafiği, dünya markalarını barındıran gelişmiş sanayisi, nadir madenleri ve etkileyici tarihi mekanları ile Eskişehir, bir değişim ve üretim şehridir. Eskişehir' i diğer şehirlerden ayıran, kimliğini yansıtan iki sözcüktür; değişim ve üretim şehri oluşu.

Üniversiteleriyle, senfoni orkestralarıyla, operasıyla, özgün ve paha biçilmez eserlerin bulunduğu müzeleriyle, tiyatrosuyla, kültürel etkinlikleriyle gerçek anlamda bir kültür-sanat şehri olan Eskişehir' in çağdaş sanata katkısı ve etkisi gün geçtikçe artmaktadır.

Nasrettin Hoca' nın renklendirdiği Yunus' un sevgi şehri şimdilerde en yaşanılası iller sıralamasında ön sıralara oturmaktadır.

Eskişehir' in Yıldızları

Yazılıkaya ve Çevresi: Friglerin dini metropolü, ana tanrıça Matar Kubileya' nın kutsal şehri Midas ve çevresinde anıtsal kült yapıtlar bulunmaktadır.

Odunpazarı Evleri: Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı' ndaki evler 19.yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.

Devrim Otomobili: 1961 yılında 4 adet üretilen otomobilden sadece birisi günümüze ulaşmıştır.Tülomsaş bahçesinde özel olarak yapılan camlı garajda muhafaza edilen Devrim, halen çalışır durumdadır.

Bor: "Sanayi Tuzu" olarak adlandırılan bor madeni, üstün özelliklerinden dolayı sanayide yüzlerce üründe kullanılmaktadır.Ülkemizdeki bor rezervlerinin büyük bölümü Eskişehir' in Kırka beldesinde bulunmaktadır.

Lületaşı: Bilim dünyasında mürekkep balığının ‘sepio' adı verilen kemiğe benzetilerek "sepiolit" adıyla tanımlanan lületaşı, Eskişehir civarında yerin 380 metreye kadar muhtelif derinliklerinde bulunmaktadır. 5000 yıldır bilinen ve kullanılan lületaşı, Eskişehir' i hatırlatacak en güzel hediyeliktir.

Hamamları: Eskişehir ilk çağlardan beri çeşitli hastalıklara iyi gelen şifalı doğal sıcak su zenginliği sunan hamamlarıyla ünlüdür.

Çibörek: Kırım Türk mutfağının baştacı olan ve Eskişehir'le bütünleşen çibörek eski Kıpçak lehçesinde leziz, enfes anlamına gelen (çi ile börek) sözcüklerinin birleşiminden adını almıştır.

İnönü Planör ve Paraşüt Kampı: Türkiye' nin ilk sportif havacılık merkezi olan Türk Hava Kurumu İnönü Uçuş Eğitim Merkezi' nde birçok hava sporu yapılmaktadır.

Porsuk Çayı: Venedik kanallarını anımsatan Porsuk çayında bot gezintisi yapabilir ya da gondollarda porsuk çayının güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Parkları: Aşk Adası, Bilim-Sanat ve Kültür Parkı, Büyük Park, Göletli Park, Japon Bahçesi ve Kent Park gibi büyük parklar Eskişehir' in sosyal yaşam alanlarında önemli bir yere sahiptir.

Eskişehir' in İklimi

Eskişehir ilinde Ege ve İç Anadolu' ya özgü iklim özellikleri görülse de sert bir kara iklimine sahiptir. Gündüz ve gece sıcaklıkları arasında farklılık gözlenir. Kongrenin yapılacağı Ekim ayında ortalama sıcaklık 12 oC' dir.

Şehir içi Ulaşım

Eskişehir, ulaşımı son derece rahat olan bir şehirdir. Şehir merkezindeki birçok önemli nokta birbirine yürüme mesafesindedir. En fazla 15-20 dakikalık yürüyüşlerle şehir içindeki önemli mekanları gezebilirsiniz. Şehirde toplu ulaşım hizmetlerinin hat ve güzergâhları ile birbirini tamamlaması için otobüs ile tramvayla ulaşım hizmet bütünlüğü sağlanmıştır. Tramvay ve belediye otobüsleri birbirleri ile uyum içerisinde hareket etmektedir. Aynı zamanda ‘Eskart’ adı verilen biletlerle 60 dakika içerisinde ücretsiz aktarma yapılabilmektedir. Tramvay ve otobüslerle tüm güzergahlara ulaşılabilmektedir. Bunun yanı sıra özel taksilerle, beyaz veya kırmızı minibüslerle de ulaşım sağlanabilmektedir.