Menü Kapat

TSD Uluslararası Görsel Sanatlar Sergisi – ANTROPAUSE – İNSAN DURAKLAMASI

Değerli Sanatçı

Tüm dünyanın aynı anda savaş verdiği o görünmez düşmanı, korona virüsü biz insanlar yarattık. Doğal yaşam alanlarına yayılarak, doğal kaynakları bencilce kullanarak, karbon ayak izimizi azaltmak yerine artırarak, küresel ısınmaya neden olarak biz yarattık. Ve Covid-19 pandemisi tüm dünyada büyük bir dönüşüme yol açtı. Bireysel, toplumsal ve ekonomik alanda önemli davranış değişikliklerini zorunlu kıldı. Pandemi sırasında yaşamın yavaşlamasının ise dünyanın kısmen de olsa kendisini onarması için bir fırsat yarattığını gördük. Bu süreç, aynı zamanda gittikçe kalabalıklaşan gezegenimizi nasıl daha doğru bir şekilde paylaşabileceğimizi düşünmemizi sağlamalı.

Yaban hayatı üzerine çalışan bilim insanları korona virüs sonrası “Antropause” olarak adlandırdıkları büyük “insan duraklaması”nı mercek altına aldı. Covid-19 tehdidi yüzünden küresel ölçekte insan faaliyetindeki geçici yavaşlamanın diğer canlılar üzerinde derin bir etki yaratma olasılığının yüksek olduğunu düşünüyorlar. Covid’le mücadele doğanın dengesi için bir uyarı olabilir.

Pandemi dönemi boyunca kentsel ortamda özgürce hareket ederek dolaşan yaban hayvanlarının görüntüleri sıkça karşımıza geldi. İnsanlardan boşalan alanlarda yokluğumuzdan olabildiğince yararlanıyorlardı. Bununla birlikte insane faaliyetinin duraksamasının yaban hayatına zararları da oldu. Yoksulluğun neden olduğu kaçak avcılıktaki artış ya da ekoturizmin olmaması gibi…

Elbette insan faaliyeti süresiz olarak duramaz ya da yavaşlayamaz. Ancak ulaşım ağında yapılabilecek küçük değişiklikler bile doğadaki diğer canlıların yaşamı için büyük önem taşıyabilir. Gezegeni diğer canlılarla paylaşabilmeyi öğrenmek için bu süreci olumlu yönde kullanabiliriz. Tıpkı Çernobil’de olduğu gibi Covid-19 dönemi de büyük insan kaybına ve ekonomik kayıplara yol açarak, bizi çevreye verdiğimiz zarar karşısında bir düğmeye basmamız için zorluyor. Coronavirüs son pandemi değil, eğer gezegenimize bu şekilde davranmaya devam edersek başkaları da ortaya çıkacak. Ama doğru yolda ilerlersek,

PANDEMİ DOĞANIN KURTULUŞU OLABİLİR!

Türk Seramik Derneği (TSD) tarafından düzenlenen Uluslararası Görsel Sanatlar Sergisi Antropause- İnsan Duraklaması kavramına odaklanıyor. Sergide farklı disiplinlerden 40 sanatçının bu kavram çerçevesinde ürettiği yapıtlar yer alacak. TSD daha önce gerçekleştirdiği sergilerden farklı olarak bu sergiyi ilk kez tüm disiplinlere açmaya karar verdi. Coronavirüse karşı dünyanın verdiği ortak savaşımdan yola çıkarak bu konuda disiplinlerarası bir işbirliği ve dayanışma duygusu yaratmak istiyor. Sergi, HUB Design’ın katkısı ve Türkiye Seramik Federasyonu’nun desteğiyle 12-15 Kasım tarihleri arasında Artcontact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda izlenebilecek.

Antropause- İnsan Duraksaması Uluslararası Görsel Sanatlar Sergisi, Türk Seramik Derneği Sanat Kanadı, Yönetim Kurulu Üyeleri Mutlu Başkaya, Fatma Batukan Belge ve İlhan Marasalı küratörlüğünde düzenlenecek.

1990 yılında kurulan Türk Seramik Derneği (TSD), seramiğin sanat, bilim ve endüstri alanlarında faaliyet gösteren üyelerini bir platformda toplamayı başaran tek dernektir. Türkiye Seramik Federasyonu çatısı altındaki yedi dernekten biri olan TSD bu özelliğiyle ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Seramik sanatçıları, seramik sanat ve bilim alanlarında eğitim veren akademisyenler ile seramik endüstrisinde görev alan seramikçileri bir araya getirmeyi amaçlayan TSD, çok geniş kapsamlı bir güç ve dayanışma oluşturmak amacıyla yola çıkmıştır. 30 yıla yakın bir süredir çalışmalarını kesintisiz sürdüren dernek, ülkemizde seramik konusunun her yönü ile geliştirilmesini ve etkinliğinin artmasını hedeflemiştir. TSD’nin düzenlediği ulusal ve uluslararası sergiler ise çağdaş seramiğin tüm dünyada ulaştığı noktayı ortaya koymaktadır.

Siz Değerli Sanatçımızı, 12-15 Kasım tarihleri arasında Artcontact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’ndaki “insan duraklaması” temalı sergide bir eserinizi sergilemeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla, Türk Seramik Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri (Sanat) www.turkser.org.tr